سیاه سرفه

سیاه سرفه یک بیماری عفونی مجاری تنفسی و لایه های مخاطی است که روی نای و شاخه های لوله تنفسی تاثیر می گذارد.

سیاه سرفه چیست؟

سیاه سرفه یک بیماری عفونی باکتریایی است که گلو و بینی فرد را مورد هجوم قرار می دهد. ویژگی مشخص این بیماری سرفه های خشک شدیدی است که بدنبال آن صدای نفس بیمار تند و رنگ او کبود میشود.

عامل ایجاد سیاه سرفه چیست؟

عامل ایجاد این بیماری که بعنوان سرفه ۱۰۰ روزه نیز شناخته می شود،یک باکتری بنام بورد تلا پرتوزیس است. سیاه سرفه نوزادان و کودکان را بیش از بزرگسالان و نوجوانان درگیر می کند و می توان عاملی تهدید کننده و کشنده برای آنها محسوب شود. بروز علائم عفونی این بیماری معمولا هفت روز طول می کشد. سیاه سرفه از طریق قطرات و ترشحات منتشر شده در هوا بدنبال عطسه و سرفه از فردی به فرد دیگر منتقل می شود و گاهی با تب،آبریزش بینی، تب و سرفه است و با پیشرفت آن سرفه ها بسیار شدیدتر ،بدتر و بی وقفه می شود تا جایی که حتی جلوی تنفس فرد را می گیرد. از آنجایی که علائم سیاه سرفه بسیار شبیه سرماخوردگی است در بسیاری از مواقع تشخیص داده نمیشود. با این حال تفاوت سرفه های این بیماری با سرماخوردگی، صدای جیغ مانندی است که پس از خارج شدن کل هوا از ریه ها بدنبال بازدم با دهان باز شنیده می شود.

سیاه سرفه

 

چگونه میتوان از سیاه سرفه پیشگیری کرد؟

در بهترین حالت به کمک واکسیناسیون می توان از بروز سیاه سرفه پیشگیری کرد. واکسن ها باید در سنین دو،چهار و شش ماهگی تجویز و در حدود ۱۵ تا ۱۸ ماهگی و بار دیگر قبل از شروع مدرسه بین ۴ تا ۶ سالگی تکرار شود. در سال های اخیر واکسیناسیون به موقع کودکان باعث کاهش چشمگیر تعداد موارد ابتلا به سیاه سرفه شده است ، با این حال هنوز هم احتمال ابتلای بعضی از کودکان وجود دارد. در بعضی موارد با گذشت زمان اثرات واکسیناسیون سیاه سرفه،فرد را مستعد ابتلا به عفونت در دوران بزرگسالی می کند. این اتفاق معمولا برای افرادی با سیستم ایمنی ضعیف رخ می دهد. شدت این بیماری در بزرگسالان خفیف و در زنان باردار شدیدتر است .

بیشتر بخوانید  ویزیت پزشک متخصص زنان و زایمان درمنزل

سیاه سرفه چگونه درمان می شود؟

با مصرف آنتی بیوتیک ها ، معمولا از خانواده اریترومایسین، در طول دو هفته قابل درمان است و بیمار باید تمامی دوز های تجویزی را مصرف کند. قطع زود هنگام دوره درمان می تواند منجر به عود بیماری با شدت بالاتر از قبل شود و بیمار نیازمند بستری شدن در بخش ویژه بیمارستان باشد که در این مورد یک لوله تنفسی وارد گلوی بیمار می شود و وظیفه این لوله محافظت از مجاری تنفسی و کمک به تنفس بیمار می باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[مجموع رای ها: 0 میانگین امتیازها: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط ری کپچا و گوگل حفاظت می شود سیاست حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.