حصبه

تیفوئید چیست؟

حصبه یا تیفوئید یک بیماری عفونی است که در اثر عفونت باکتریال ایجاد میشود . این بیماری واگیردار بوده و از طریق آب و غذای آلوده به مدفوع شخص بیمار گسترش می یابد.این بیماری مختص انسانها بوده و در خون و روده ی افراد و سپس نقاط دیگر رشد کرده و تکثیر میشود.

علائم حصبه چیست؟

علائم بیماری پس از شش تا سی روز بعد از ابتلا بروز کرده و معمولا با تب بالا ،یبوست،درد شکم،ضعف،تهوع خفیف،بی اشتهایی و سردرد و درد استخوان همراه است.در بعضی بیماران لکه های قرمز پوستی و گیجی دیده شده و وقوع اسهال نیز معمول است.

راه های سرایت بیماری چیست؟

۱:سرایت مستقیم:پرستاران و مراقبان بیماران از راه دستهای خود آلوده میگردند.بنابراین اگر بهداشت و نظافت بعد از تماس با مریض رعایت شود آلودگی ناچیز خواهد شد.برخی از پزشکان حصبه را بیماری دستهای کثیف نامیده اند. ۲: سرایت غیر مستقیم:آب بهترین منبع آلودگی را تشکیل می دهد و این مطلب در آلودگی های لوله های آب یک محله یا یک قنات و آلوده کردن تعداد زیادی از افراد به اثبات میرسد.گذشته از آب، مواد غذایی،شیر و سبزیجات نیز ممکن است توسط آب آلوده گردند.

حصبه

 

نشانه های ابتلا کدامند؟

بیماری به آرامی شروع می شود تب مختصر،خستگی،سرگیجه،کوفتگی،کم خوابی،دهان تلخ و یبوست. به تدریج علائم شدت میابد بعلاوه سردرد شدید و درد پیشانی بوجود می اید. شکم نفخ پیدا کرده و کمی دردناک می شود،مخصوصا در پهلوی راست و پایین شکم درد محسوس می باشد یا بجای یبوست، اسهال فرا میرسد.طحال بزرگ میشود و گاهی خون دماغ وجود دارد.گاهی هذیان و بی خوابی وجود دارد و بیمار عطش زیاد دارد و لب ها و زبان خشک است.

درمان حصبه چیست؟

۱:مایعات و الکترولیت:باید به مقدار کافی مایع رسانده شود و برای این منظور تشویق بیماران به نوشیدن مایعات زیاد لازم است. توجه به تعادل آب و الکترولیت از مهمترین اقدامات است ۲: درمان آنتی بیوتیکی: در مواردی که مقاومت آنتی بیوتیکی وجود ندارد میتوان از آنتی بیوتیک های مرسوم مانند سیپروفلوکساسین استفاده نمود. سفکسیم نیز بعنوان آنتی بیوتیک خوراکی مناسب است. ۳:جراحی:در صورت ایجاد شکاف یا سوراخ های ناشی از حصبه در دستگاه گوارش بیمار به خصوص در روده ها،بیمار احتیاج به جراحی خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *