سوختگی

سوختگی چیست و چرا حائز اهمیت است؟

یکی از رایج ترین آسیب های خانگی و صنعتی سوختگی است زیرا با آسیب شدید پوستی مشخص می شود که باعث از بین رفتن سلول های پوستی می شود. سوختگی بسته به علت و میزان آسیب در بیشتر افراد میتواند بدون عواقب جدی بهبود یابد. سوختگی های جدی برای جلوگیری از ایجاد عوارض مرگ و میر ،نیاز به مراقبتهای فوری پزشکی دارد.

درجات سوختگی کدام است؟

سوختگی درجه یک قرمزی پوست بدون تاول را میگویند اما سوختگی درجه دو تاول و مقداری ضخیم شدن پوست را به همراه دارد و در سوختگی درجه سه ضخامت گسترده و پوست با ظاهری سفید و چرمی شکل دیده می شود.البته سوختگی درجه چهار نیز وجود دارد که سوختگی به خارج از پوست و به سمت تاندون ها و استخوان ها نیز گسترش می یابد.

سوختگی

دلایل سوختگی چیست؟

پوسته شدن بخش آسیب دیده که ناشی از مایعات داغ و در حال جوش است و شامل سوختگی شیمیایی،سوختگی الکتریکی،و شعله حاصل از کبریت و شمع و مواجهه بیش از حد با نور خورشید می باشد.

وسعت سوختگی چگونه تعیین میشود؟

بنا به درصد از یک تا صد در صد که با محاسبه اعضای مختلف بدن که درگیر سوختگی می باشند انجام می گردد. در سوختگی های شدید بیمار دچار اختلال آب و الکترولیت می شود و در نتیجه دهیتراته گردیده که حجم از دست رفته با تزریق سرم جبران می شود.

درمان سوختگی چیست؟

برای درمان سوختگی درجه یک و دو بهترین راه سرد کردن عضو سوخته و استفاده از داروهای ضد درد و پوشش محل سوختگی با گاز استریل میباشد. برای درمان سوختگی درجه ۳ و ۴ باید به فرد متخصص رجوع شود و لباسهای سوخته را نباید در آورد و در ضمن فرد سوخته را از آتش و گرما ودود دور نمود. علائم حیاتی باید متناوبا کنترل شود و محل سوختگی از سطح قلب بالاتر قرار بگیرد. تزریق واکسن کزاز در این نوع سوختگی ضروری میباشد و حتما با گاز استریل منطقه سوخته را بپوشانید.

بیشتر بخوانید  سرمازدگی و روش های مقابله با آن

عوارض روحی ناشی از سوختگی چیست؟

در مواردی که افراد بدلیل سوختگی نیاز به جراحی پلاستیک پیدا می کنند احتمال افسردگی در انها افزایش پیدا میکند و بهتر است درمان افسردگی بیمار همراه با درمان محل سوختگی وی انجام شود و از آنجاییکه پوست نخستین عضوی است که با مسائل و ناراحتی های روحی واکنش نشان میدهد،چنانچه فرد نسبت به درمان افسردگی و ناراحتی های خود اقدام نکند ،درمان سوختگی او نیز به تعویق می افتد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[مجموع رای ها: 0 میانگین امتیازها: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط ری کپچا و گوگل حفاظت می شود سیاست حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.